Eve Online - W uścisku anomalii - Tutorial cz.2

Witajcie Piloci.
W tej części zajmiemy się eksploracją. Jest to ścieżka wiodąca ku ukrytym we wszechświecie skarbom – wymaga ona jednak od Was dużo cierpliwości – przynajmniej na początku.
Fly safe
Mat Arani

Rozdział II: W uścisku anomaliiOn-Board Scanning

 1. W tej misji nauczycie się używać skanera pokładowego waszego statku. Zaakceptujcie zadanie i oddokujcie od stacji.
 2. Otwórzcie okno skanera pokładowego:

Skaner działa w promieniu 64 jednostek – niektóre systemy są jednak większe, więc jeśli chcecie obejrzeć taki system dokładnie, to musicie skanować go z kilku miejsc.

 1. Rozpocznijcie skan – robi się to przyciskiem „Analyze”:
 1. Efekty skanu to anomalie – w tym przypadku miejsca treningowe. Na zwykłych anomaliach spotkacie przeciwników – czym niższy security status systemu, tym przeciwnicy będą trudniejsi.
Celem tego zadania jest przywiezienie dowodu wykonania skanu z jednej z anomalii. Skoczcie do niej.

W nagrodę za zakończenie misji otrzymacie skill – wrzućcie go do kolejki na pierwsze miejsce. Wytrenowanie go przynajmniej na pierwszy poziom jest konieczne w dalszym ciągu tutoriala.


An Introduction to Cosmic Signatures

 1. W tej misji poznacie rodzaje sygnatur, które możecie wyskanować przy użyciu sond. Otrzymacie też swoją pierwszą fregatę. Przesiądźcie się na nią – jest trochę wygodniejsza.
 2. W tym momencie Aura poprosi Was o ubezpieczenie statku. Na potrzeby tej misji nie warto tego robić, przyjrzyjmy się jednak, jak tego dokonać..
Klikając zaznaczony przycisk przejdziecie do menu ubezpieczenia. Następnie wybieracie statek, który życzycie sobie ubezpieczyć. Następnie wybieracie wysokość interesującej Was składki. Ubezpieczenie jest ważne przez 12 tygodni. Zwróćcie uwagę, że ubezpieczenie pokrywa w zasadzie jedynie koszt kadłuba statku. W późniejszym okresie gry, kiedy będziecie dysponować drogim wyposażeniem, przestanie ono być opłacalne.

 1. Oddokujcie i polećcie do lokacji wskazanej przez agenta.
 2. Na miejscu spotkacie się z agentem, który poleci z Wami przez tutorial. Zakończenie każdego punktu oznacza skok przez bramkę.
 3. W tej kieszeni znajdziecie tylko dok nazwany „Exploration supplies”. Weźcie jego zawartość.
 4. Gravimetric signatures – znajdziecie w nich asteroidy często zawierające cenne minerały.
 5. Magnetometric signatures – to często cmentarzyska statków. Zawierają cenny złom (tak, w kosmosie też zbiera się puszki).
 6. Radar site – zawierają magazyny danych i centra łączności. Hakując je można zebrać bardzo cenne rzeczy. Często bywają bronione przez NPC.
 7. Ladar site – zawierają nadające się do eksploatacji chmury gazu.
 8. To koniec tej misji – wróćcie na stację i zdjacie ją.


Gravimetric Site Scanning

 1. W tej misji waszym zadaniem będzie wyskanować sygnaturę grawimetryczną. Aby móc skanować sygnatury potrzebujecie sond wraz z wyrzutnią. Podjęliście je na pokład w przebiegu poprzedniej misji. Przejdźcie do okna fitting'u i zamontujcie je na statku. Pamiętajcie, żeby zabrać przedmiot, jaki po akceptacji misji daje Wam agent Wydokujcie ze stacji.
 2. Kiedy już bdziecie w przestrzeni, odpalcie sondę. A w zasadzie odpalcie tyle sond, ile jesteście w stanie – sondy namierzają sygnatury zespołowo. Jedna powie wam tylko, że w danym obszarze coś jest – więcej sond będzie w stanie dokładnie namierzyć interesujące Was miejsce.
 3. Otwórzcie skaner pokładowy – zobczycie w nim listę aktywnych sond.
 4. Przyjrzyjmy się teraz przyciskom:
Od lewej:
   • Analyze: rozpoczyna skan
   • Recover Active Probes: sondy wracają na statek
   • Reconnect to lost probes: podejmuje próbę nawiązania połączenia z utraconymi sondami
   • Destroy active probes: sondy ulegają samozniszczeniu
   • Mapa systemu

Jeśli klikniecie na sondach prawym guzikiem, zobaczycie, że również z tego poziomu można im wydawać polecenia – szczególnie przydatna będzie zmiana zasięgu skanu.

 1. Przejdźcie na mapę. Zobaczycie system oraz Wasze sondy. Poruszcie nimi (ciągniecie je za strzałki). Pamiętajcie, że sondy przemieszczają się w trzech wymiarach. Widok obracacie trzymając LPM i przesuwając mysz. Przesuwacie trzymając PPM.


Ustawcie sondy dookoła jakiejś planety – możecie też zmieniać zasięg ich działania. W prawdziwym skanie zawsze zaczynam od maksymalnego zasięgu, żeby pokryć jak największą część systemu, potem zawężam obszar aż do wyskanowania sygnatury. W tym przypadku, jako że sygantury trningowe nie należą do trudnych (i nie macie jeszcze potrzebnych umiejętności) używamy trzech do czerech sond. Po ustawieniu sond klikamy na analyze.
Czerwona sfera ozancza, że poszukiwana sygnatura znajduje się w zasięgu danej sondy (jednej). Przestawiamy sondy tak, aby uzyskać lepszy namiar.


Żółty znaczek to wstępna lokacja. Ustawiamy sondy wokół niego i zmniejszamy zasięg skanu. Zasięgi sond muszą się pokrywać w obszarze znaku.


Kiedy już wyskanujecie Waszą sygnaturę na 100%, skoczcie do niej (PPM i warp). Znajdziecie się przy bramce. Jeśli pomimo mojego przypomnienia nie wzięliście z sobą klucza, który dał Wam na starcie misji agent, to jest to właściwy moment na zapisanie lokalizacji bramki (PPM) i powrót do bazy. Możliwe jednak, że sygnatura w międzyczasie Wam zniknie i będziecie musieli   skanować jeszcze raz.

 1. Za bramką znajdziecie pole asteroidów i kontener. Zabierzcie z kontenera dowód Waszej obecności w sygnaturze, wróćcie na stację i zdajcie misję.
 2. W nagrodę otrzymacie skill „Survey”. Jego wytrenowanie na trzeci poziom jest potrzebne choćby do zdobycia sprawności kosmicznego zbieracza złomu (Slvaging).Magnetometric Site Scanning

 1. W tej misji Waszym zadaniem bęzie wyskanowanie sygnatury magnetometrycznej. Po zaakceptowaniu misji Pokaże Wam się okienko z Aurą. Należy przejrzeć, co ma nam ona do powiedzenia – w trakcie rozmowy otrzymacie „Civilian Salvager” i „Civilian Analyzer”. Jeden z tych modułów (wybrany przez Was) jest konieczny do zakończenia misji. Pamiętajcie więc wyposażyć Wasz statek w któryś z nich.
 2. Oddokowujemy i przeprowadzamy procedurę z poprzedniej misji.
 3. Na miejscu zobaczycie dwa kontenery – archeology i salvaging. Wybieracie kontener w zależności od tego, który moduł zamontowaliście na statku, następnie używacie modułu na danym kontenerze (musicie być poniżej 5km) i po otwarciu kontenera przy użyciu modułu zabieracie z niego dowód odkrycia. Wracacie na stację i zdajecie misję.

Radar Site Scanning

 1. Misja niemal identyczna z poprzednią. Jedyną różnicą jest to, że tu dostaniecie od Aury moduł „Civilian codebreaker”. Poza tym postępujecie dokładnie tak jak przy poprzedniej misji.
 2. W nagrodę otrzymujecie skillbook „Astrometric Pinpointing”. Ta umiejętność jest pomocna w dalszej kariezre poszukiwacza sygnatur, gdyż zmniejsza rozrzut skanu.

Ladar Site Scanning

 1. W tej misji Waszym zadaniem jest wyskanowanie sygnatury ladarowej. Uwaga: pamiętajcie o zabraniu klucza ze stacji. Ten, kto zapomniał poprzednim razem wie, o czym mówię.
 2. Na miejscu zabieracie z kontenera dowód wykonania misji.
 3. W nagrodę otrzymujecie fregatę z bonusami do szukania sygnatur.

Była to ostatnia misja tej części tutoriala.


Nie widziałeś pierwszej części poradnika? Zobacz tutaj


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poradnik Górnika I

Jak zacząć grę w Eve Online

Skille dla początkującego gracza Eve Online

Poradnik handlarza

Rodzaje statków w Eve Online