Poradnik Górnika II


Początek

Pisząc ten poradnik zakładam, że tutorial masz już za sobą więc od razu przejdźmy do konkretów. Po ukończeniu samouczka dokujesz się na stacji w Hi-secu, zazwyczaj w sercu wybranej przez Ciebie frakcji. Gra podpowie ci, że możesz wykonywać misje u agentów, co ma znaczenie w przypadku obrania ścieżki górnika. Po prawej stronie ekranu, widnieje panel stacji. Znajdujesz zakładkę „Agent Finder” i klikasz „start conversation” z agentem Industry. Dlaczego akurat zaczynać w ten sposób? Otóż pierwsze misje dotyczą kopania, a po ukończeniu drugiej z nich otrzymujesz za darmo Fregatę Górniczą- Venture.
Oczywiście najpierw trzeba pokopać korwetą, ale nie polecam robić tego długo. Nie jest to ani opłacalne, ani opłacalne i  w ogóle nieopłacalne.
Jednak do rzeczy.
Do wykonania pierwszej misji, czyli po prostu wykopania X sztuk Veldsparu (najpowszechniejszej rudy w grze) będziesz potrzebował swojej korwety oraz modułu o nazwie Civilian Miner.
Rudę wydobywa się w podobny sposób jak przy strzelaniu do statków – po prostu namierzasz asteroidę, z której chcesz wydobywać rudę i aktywujesz laser górniczy. Ten będzie ją kopał tak długo, aż zapełni Ci się ładownia lub wyczerpie się złoże rudy.
W zależności od tego, którą frakcję wybrałeś, twoja korweta będzie miała od 115m3 do 135m3 pojemności ładowni.
Civilian miner- podstawowy laser górniczy dostępny na początku gry


Od razu po ukończeniu drugiej misji zajrzyj do Ship Hangar – będzie tam na ciebie czekał Venture. Venture jest fregatą górniczą. Jest stworzona do kopania rudy i to ona będzie ci towarzyszyć przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, jeśli nie miesiące górniczej kariery.
Venture dysponuje olbrzymią ładownią na rudę (Ore hold), która ma pojemność 5000m3. Poza tym dysponuje bonusami stricte do swojej roli.

O 100% zwiększa wydajność wydobycia rudy i gazu + 5% wydajności wydobycia samej rudy. Dodatkowo skraca o 5% czas wydobycia gazu oraz 2+ do siły warpa.
Całkiem przyzwoicie jak na początek.


Venture w swoim naturalnym środowisku

Co można osiągnąć we fregacie górniczej?

Skoro masz już statek, wypadałoby go w coś wyposażyć. Civilian minery mają na początek jedną zaletę - są tanie. Venture może mieć zamontowane dwa takie, dlatego wymontuj jeden ze swojej korwety i kup drugi. Teraz odrobina matematyki:
civilian miner wydobywa 6m3 rudy w 10 sekund. 6x10=60m3 w minutę. 120m3 jeśli masz zamontowane dwa (mam taką nadzieję). Sprawdźmy ile czasu zajmie zapełnienie ładowni- 5000:120= 41 minut i 40 sekund. Długo prawda?
Wierz mi jednak, że warto poczekać tyle czasu, ponieważ jako początkujący gracz zarobisz BARDZO dużo ISKów za sprzedaż wykopanej rudy. Oczywiście możesz w tym czasie zająć się czymś innym ale lepiej nie odchodź od ekranu- EVE jest grą w której różne rzeczy mogą się zdarzyć, a twój statek może paść łatwym łupem ratów (wrogich NPC) lub innych ludzkich graczy. Kopiąc w Hi-secu ryzyko takie jest niskie, ale lepiej uważać- zawsze może się znaleźć ktoś kto po prostu dla zabawy przyleci i skasuje twój statek, albo co gorsza, twoją kapsułę z postacią.
Kiedy już ładownia będzie pełna możesz wrócić na stację i sprzedać to, co wykopałeś. CHWILECZKĘ! Ale tak od razu sprzedać? Tutaj nowi gracze często padają ofiarą niskich cen skupu podstawowej rudy- doświadczeni wyjadacze po prostu wykorzystują twoją niewiedzę by jak najtaniej kupić rudę i przerobić ją na niezbędne do budowy różnych rzeczy minerały. Co w takim razie zrobić? Najlepiej odlecieć kilka sektorów od początkowego (Czyli tego, w którym zakończyłeś samouczek), ale pamiętaj, by pozostać w Hi-secu! System o statusie ochrony 0.9 lub 0.8 wciąż będzie bezpiecznym miejscem, a za sprzedaż rudy zarobisz więcej, niż w lokacji startowej. Jeśli nie chcesz grać sam, możesz poszukać Korporacji, która jest otwarta na nowych graczy. Podczepienie się pod taką korporację kontrolowaną przez żywych ludzi jest dobrym rozwiązaniem. Tam zawsze znajdziesz kogoś kto Ci pomoże albo zasili gotówką. Bardzo często w korporacji znajdą się doświadczeni gracze, którzy będą mieli umiejętności pozwalające na sprzedanie rudy lub jej przeprocesowanie po bardziej atrakcyjnych cenach.  Wspomniałem tu już o rafinacji, czyli przetwarzaniu rudy na minerały. Powiem wprost, dopóki nie będziesz miał odpowiednich skilli (np. Reprocessing na przyzwoitym, minimum 4 lvlu) to nie baw się w to- oczywiście jeśli chcesz zarobić jak najwięcej. Na początku i przez długi okres gry bardziej będzie Ci się opłacało sprzedawać rudę w czystej formie. Po pierwszym kopaniu możesz zdemontować Civilian Miner’y i kupić lasery wydobywcze z prawdziwego zdarzenia- najlepiej Miner I lub Particle Bore Compact Mining Laser (osobiście polecam te drugie). Co prawda wydobywają mniej rudy na minutę niż Civiliany (odpowiednio 40 i 50m3) ale kiedy zrobisz skille i zakupisz kolejne ulepszenie do swojego Venture’a to w pół godziny będziesz w stanie wykopać rudę o wartości około 1,200,000-1,500,000 ISKów. Nieźle prawda?


Im rzadszą rudę wydobywasz- tym więcej za nią dostaniesz- za 5000m3 Plagioclase’u możesz zarobić ponad 700,000 ISKFregaty ciąg dalszy i co po fregacie?

Wspomniałem o ulepszeniach jakie możesz założyć na Venture’a by kopał szybciej i więcej. Dobrym pomysłem będzie zakupienie modułu o nazwie „Mining Laser Upgrade I”. Zwiększy on efektywność twoich laserów o 5% dzięki czemu wykopiesz kilka metrów sześciennych rudy więcej. Są też ewolucyjne wersje- „Elara Restrained Mining Laser Upgrade” i „Mining Laser Upgrade II” ale o nich możesz na razie zapomnieć- zapewniają większy bonus, ale są bardzo drogie. Tak czy inaczej, nawet najlepsze lasery i ulepszenia do nich będą niczym bez twoich umiejętności. Dlatego już na wczesnym etapie gry musisz skupić się na skillach związanych z wydobyciem rudy. Są to między innymi:
-Mining (5% wydajności lasera za każdy poziom umiejętności, max 25%)
-Mining Upgrades (5% redukcji kary w zużyciu CPU (procesora) podczas korzystania z tych ulepszeń za każdy poziom umiejętności, max 25%)
-Astrogeology (O 5% zwiększa wydajność laserów górniczych i Strip Miner’ów za każdy poziom umiejętności, max 25% i co najważniejsze, kumuluje się z umiejętnością Mining)
Oczywiście, po dłuższym czasie kopania Venturem zacznie ci się to nudzić i będziesz chciał użyć czegoś lepszego. Następną klasą statków w drzewku firmy ORE są Barki wydobywcze (Mining Barges).
Covetor - Najlepsza w swojej klasie barka górnicza

Są to statki o wiele większe i bardziej wydajne jednak opanowanie umiejętności operowania nimi będzie kosztowało cię sporo czasu (I waluty). Oprócz tego nie można na nich zamontować laserów górniczych, zamiast tego są tzw. Strip Miner’y- jeden taki kosztuje więcej niż standardowy niszczyciel, lecz jest o wiele bardziej efektywny niż laser- 675m3  w 180 sekund- czyli 225m3 na minutę.  
Podstawowy Strip Miner

Następną, najdoskonalszą formą statków górniczych są Exhumery- Drogie ale najlepsze ze wszystkich statków w New Eden jeśli chodzi o kopanie rudy. Mają olbrzymią ładownię oraz mogą korzystać z najpotężniejszych strip miner’ów pozwalając na generowanie kosmicznych zysków rzędu kilkudziesięciu milionów ISKów na godzinę (w zależności od tego co kopiesz, jadąc cały czas na Veldsparze nie spodziewaj się gór forsy). Ale jest kilka „Ale”. Po pierwsze primo, Exhumer wymaga co najmniej kilkudziesięciu dni skillowania, żeby w ogóle do niego wsiąść. Po drugie primo, kopiąc samemu długo nie zwrócą ci się wydatki na zakup Exhumera, które sięgają 243 milionów ISKów w przypadku sztandarowego statku tej klasy- Hulka. Dlatego już na etapie Venture’a albo barki górniczej warto poważnie się zastanowić nad dołączeniem do Korporacji. Kolejnym benefitem będzie fakt, że kopanie w grupie przynosi realne zyski i otwiera wiele nowych możliwości, także kopania w bardziej niebezpiecznych sektorach. Niemal w każdej korpo znajdzie się gracz lub kilku graczy, którzy będą posiadać statki klasy Industrial- Nie są one ani przeznaczone do kopania, ani nie posiadają specjalnie dużej ładowni (z wyjątkiem dwóch ostatnich statków, Orca i Rorqual) ale zapewniają olbrzymie bonusy do kopania, więc flota złożona z kilku kopaczy i nawet jednego industriala może przynieść jeszcze większe zyski. Dodatkowo statek klasy Industrial posiada znacznie większy hangar dla dronów (Drone Hold) co do pewnego stopnia zapewni całej grupie ochronę przed słabszymi ratami.

Podsumowanie

W tym miejscu pozwolę sobie przerwać swój wywód, gdyż ten poradnik kierowany jest przede wszystkim do osób zaczynających swoją przygodę z górnictwem w EVE. Niewykluczone, że bardziej zaawansowane zasady tej szlachetnej sztuki zostaną omówione w innym poradniku. Mimo to, stosując się do powyższych zaleceń zdecydowanie zwiększysz swoje dochody i koniec końców, jak każdy szanujący się górnik, będziesz spał na ISKach czego z całego serca życzy Ci autor poradnika :)Made by: Jacob vonStirlitz
Inspired by: Kerlik Anowers
Konsultacje merytoryczne: Shimbu Hasa

KLIKNIJ TUTAJ I DOŁĄCZ DO GRY, ZYSKAJ DZIĘKI TEMU LINKOWI 250 000 SKILL POINT NA POCZĄTEK

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poradnik Górnika I

Jak zacząć grę w Eve Online

Skille dla początkującego gracza Eve Online

Poradnik handlarza

Rodzaje statków w Eve Online