Podstawy latania we flocie

Witaj. W tym poradniku postaram się wytłumaczyć, czym w zasadzie jest flota, czemu warto w niej być oraz jak poruszać się po narzędziach służących komunikacji we flocie. Porozmawiamy o tym jakie rozkazy wydają dowódcy floty, oraz jak się do nich stosować.

Po co jest flota? Jeśli pobawiłeś się już trochę w EVE zauważyłeś zapewne, że nie ma możliwości skoczyć w WARP na obcy statek. Nie ma także możliwości sprawdzić kondycji jego shield/armor/struktury bez namierzania. Nie ma też możliwości przekazywania sobie w szybki i jasny sposób poleceń (pomijam komunikator głosowy). Właśnie te luki wypełnia flota. Będąc we flocie w razie ataku możesz poprosić kolegów, żeby skoczyli w WARP bezpośrednio do Ciebie (jeśli jesteście w tym samym systemie). Nie musisz tłumaczyć gdzie dokładnie jesteś, dla członka floty to dosłownie 2 kliknięcia. Gdy walce bierze udział więcej osób często robi się chaos. Nie wiesz kto z Twoich kolegów jest w tym momencie ostrzeliwany, nie masz informacji o kondycji statków znajomych (gdyby wszyscy mieli to na raz raportować, nikt by nikogo nie zrozumiał). We flocie otwierasz jedno dodatkowe okno, by zobaczyć poziom shield, armor i struktury sojuszniczych jednostek. Często lecąc w większej grupie chciałbyś coś zakomunikować (jestem pod ciężkim ostrzałem, zauważyłem wroga, lećcie do mnie…). Pomyśl, co się dzieje, gdy jest was 50. Na TeamSpeaku będziecie się przekrzykiwać, we flocie wciskacie jedną ikonę nie zagłuszając dowódcy. Dodatkowo, dzięki flocie specjalnie zafitowane statki mogą obdarowywać flotowiczów dodatkowymi bonusami (do prędkości, resistów itd.). W skrócie: warto być we flocie!

Czym jest flota? W terminologii mmo to po prostu party. Flota to grupa graczy, którzy chcą razem polatać i potrzebują narzędzi usprawniających komunikację.


Jak stworzyć flotę? Kliknij na swój nick prawym myszy, wybierz opcję [Form Fleet With]… i już. Kiedy już stworzysz flotę, klikając w ten sam sposób na innych graczy i wybierając [Invite to fleet] możesz ich do swojej floty zaprosić. Obrazki poniżej.Kiedy już stworzysz lub dołączysz do floty, otworzy się dodatkowe okno chat „Fleet”. To podstawowy kanał komunikacji. Często to na nim linkuje się system docelowy floty, często to tam zwiad x-uje (postując XXX zaznaczasz, że to na Ciebie powinna skoczyć flota po rozkazie dowódcy).  

Zapraszanie do floty 50 czy 60 osób może być frustrujące, dlatego CCP stworzyło system ogłoszeń floty, znajdziesz go klikając w odpowiednią ikonę na pasku narzędzi po lewej stronie ekranu (zgodnie z obrazkiem). Otworzy się dodatkowe okno, gdzie (jeśli jesteś szefem floty) będziesz mógł zamieścić ogłoszenie o flocie [My Advert] i zadecydować, dla kogo ma być ono widoczne. W drugiej zakładce są widoczne ogłoszenia innych flot (tych dla Ciebie dostępnych) [Find Fleets]


W drugiej zakładce są widoczne ogłoszenia innych flot (tych dla Ciebie dostępnych) [Find Fleets]. Klikając prawym myszy możesz do nich dołączyć.


Razem z chatem „Fleet” otworzy się także dodatkowe okienko floty. Służy ono przede wszystkim do komunikacji między dowódcą a członkami floty (oraz członkami floty między sobą). Zacznijmy od zakładki [My Fleet].

Hierarchia.
Na flotę składają się skrzydła, a w nich grupy. Każdy z nich może mieć swojego dowódcę, dzięki czemu, mimo że wszyscy są w jednej flocie, mogą wykonywać rozkazy poszczególnych dowódców skrzydeł czy grup.Klikając na nick gracza (lub nazwę całego Squadu) możesz dodać go do watch listy. Tworzy się wtedy dodatkowe okno, w którym będzie widać shield, armor i strukturę statków należących do twojej listy. Dzięki temu lecąc ze znajomymi będziesz wiedział, w jakiej kondycji są ich statki w czasie walki.

Kolejna zakładka to [History]. W tym oknie pojawiać się będą rozkazy dowódcy: (nakieruj się na, przeskocz do systemu, leć do punktu, strzelaj do), oraz raporty członków floty (potrzebny shield/armor/struktura/capacitor, jestem na pozycji, potrzebuję wsparcia itd.). Możesz zadecydować jakie notyfikaty chcesz otrzymywać, dzięki czemu piloci odpowiedzialni za naprawianie innych na polu walki będą widzieć np. jedynie prośby o wsparcie armora/shielda, a piloci bojowi jedynie rozkazy bojowe.


Przemieszczanie się:

 • Align to – rozpędź swój statek w kierunku… (nakieruj swój statek z maksymalną prędkością na podany obiekt). Dzięki temu dowódca floty w dogodnym momencie może w skoordynowany sposób wprowadzić w WARP całą flotę na raz.
 • Warp to – leć w WARP do… ( nie czekając na resztę floty przemieść się w WARP do punktu…)
 • Burn to (system) - polecenie jak najszybszego przemieszczenia się do danego systemu. Nie czekasz na nikogo we flocie, nie patrzysz na innych, jak najszybciej lecisz do celu.
 • Stick to the gate – przyklej się do bramy skokowej (masz zbliżyć się na 0 metrów do bramy skokowej i czekać na kolejne rozkazy, NIE WOLNO PRZESKAKIWAĆ).
 • Hold on gate – pod żadnym pozorem nie przeskakuj przez bramę do kolejnego systemu. Zostań przy bramie i czekaj na dalsze rozkazy.
 • Jump and hold – przeskocz przez bramę i nie poruszaj się (dzięki temu po wskoku pozostaniesz w cloaku tak długo, jak życzy sobie tego FC).
 • Jump and align to - przeskocz przez bramę i nakieruj się na…
 • Jump and burn back to gate – po przeskoczeniu do kolejnego systemu masz wrócić na 0m do bramy, przez którą właśnie skoczyłeś (nie przeskakujesz, przyklejasz się do gate’a)
 • Anchor to (nick) – klikasz orbitę na 2500-5000m na wymienionym graczu. Anchor (pilot prowadzący) będzie decydował jak skoordynowana flota ma się poruszać, więc będziesz mógł skupić się na strzelaniu do wymienianych przeciwników.
Walka:
 • Primary (statek/nick wroga) – pierwszy w kolejności cel do zestrzelenia.
 • Secondary (statek/nick wroga) – drugi w kolejności cel do zestrzelenia.
 • Tackle (statek/nick wroga) – złap przeciwnika (za pomocą modułów scramble, web)
 • Free fire – porzuć poprzednie instrukcje o strzelaniu skoordynowanym, masz złapać najbliższego przeciwnika i zacząć do niego strzelać. To polecenie zazwyczaj pojawia się, gdy wroga flota się wycofuje i wasz FC (dowódca) chce złapać jak najwięcej uciekających jednostek.
 • Warp out! – Jak najszybciej wycofaj się z walki! Teraz to przeciwnik będzie słyszał: FREE FIRE!
Poradnik jest wstawiony na stronę eveonlinepolska.pl za zgodą ZOMO Zenek (jeśli korzystasz z tego poradnika, możesz wspomóc gracza ISK'ami). Poradnik opracowany dla korporacji CDN. – Corp dla nowych. Możesz wejść na kanał CDN. w grze Eve Online do czego wszystkich nowych graczy zachęcamy!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poradnik Górnika I

Jak zacząć grę w Eve Online

Skille dla początkującego gracza Eve Online

Poradnik handlarza

Rodzaje statków w Eve Online